Cílem přednáškového kurzu je představení středověké a raně novověké epigrafiky jakožto pomocné vědy historické včetně jejích přesahů k sousedním disciplínám, zvláště dějinám umění (jen okrajově se bude výklad týkat antické epigrafiky). Představena budou základní východiska oboru (definice, terminologie), nastíněny budou též jeho historické kořeny. Pozornost bude věnována jak jednotlivým epigrafickým nosičům, tak rovněž nápisů samotným (nápisová paleografie). Důraz bude kladen na také na praktickou stránku epigrafiky, pokud jde o terénní výzkum i archivní heuristiku (písemné prameny k epigrafickým památkám). Stranou nesmí zůstat ani poukázání na to, že je nutné epigrafické památky vnímat v kontextu vývoje písemné kultury, ba přímo jako její specifický projev.
- Teacher: Tomáš Velička
Cílem předmětu je přiblížení vývoje československého prvorepublikového archivnictví, zvláště regionálního. Československé archivnictví této doby je poznáno pouze skrze několik dominantních témat, které poutaly pozornost dosavadních badatelů (archivní rozluka s Rakouskem, tzv. archivní anketa, Státní archivní škola). Stranou zájmu stojí regionálních archivnictví - obecní, městské, velkostatkové - pro něž existuje rozsáhlé množství doposud v podstatě nevyužitého pramenného materiálu v centrálních fondech první československé republiky. V rámci kurzu tak dojdek představení tohoto materiálu, další práci s ním, spojenou s kladením vhodných otázek těmto pramenům.
- Teacher: Tomáš Velička
Cílem předmětu je obeznámit studenty s aktuální problematikou dlouhodobého ukládání elektronických dokumentů a seznámit je s odbornými aktivitami CNZ (Co po nás zbude), nezávislého spolku, sdružujícího odbornou veřejnost a zájemce o dění v oblasti eArchivace.
V tomto povinně volitelném kursu se studenti detailně seznámí s problematikou počátků organizované spisové služby v prostředí městských kanceláří; nejprve v obecné rovině a s historickým exkursem do prostřední české dvorské kanceláře a konkrétně pak s tím, jak byla realizována evidence spisů, jejich třídění podle spisových plánů a ukládání v registraturách regulovaných magistrátů královských a municipiálních měst Žateckého kraje.
- Teacher: Petr Rak
Cílem povinně volitelného kurzu je detailní seznámení studentů s obsahem jednotlivých metodik určených pro zpracování vybraných typů archivních fondů. Stranou pozornosti nezůstane charakteristika vybraných skupin archiválií, jejich správná klasifikace a následné zařazení. Součástí výuky bude i praktická demonstrace popisu archiválií a původců v prostředí softwaru Elza.
- Teacher: Pavel Holub
Cílem povinně volitelného kurzu je seznámit studenty s redakčními pracemi při přípravě textu publikace (monografie, sborníku, čísla periodika). Obsah přednášek bude věnovát především teoretickým otázkám ve vztahu k vydání publikace (možnosti financování, ukotvení právních vztahů), zatímco semináře se zaměří na praktický nácvik úpravy konkrétních textů.
- Teacher: Pavel Holub