Předmět uvede do hlavních problémů a otázek české filosofie a představí hlavní filosofické směry, jejich představitele, bude rozdělen do přednášky a do seminárního čtení, kde budou čteny klíčové texty představovaných autorů.
- Trainer/in: Jan Musil
- Trainer/in: Martin Šimsa
Kurz je zaměřen na analýzu a interpretaci současných sociopolitických problémů a výzev. Nezabývá se klasickou politickou filosofií, ani se neopírá o anglo-americkou tradici politického myšlení, nezaměřuje se tedy na otázky dobré obce, spravedlnosti a společenské smlouvy. Opírá se o kontinentální politické myšlení 20. a 21. století, které je zaměřené spíše na kritiku současné situace a hledání nových způsobů jak myslet společnost, moc a jednání, zejména pak o kritickou teorii, postkoloniální myšlení, politickou estetiku, ekologické myšlení, neomarxismus, feminismus a jiné. Kurz není organizovaný podle autorů nebo filosofických směrů, ale tematicky, a to tak, abychom mohli na základě četby a interpretace reflektovat současné politické a sociální otázky.
- Trainer/in: Vít Pokorný
Seminární četba vybraných cizojazyčných textů z teorie a dějin umění. Cílem je na jedné straně obsahové poučení, na druhé straně procvičení a prohloubení jazykové a interpretační dovednosti.
- Trainer/in: Josef Moural
- Trainer/in: Vít Pokorný
Cílem kurzu je výklad fenomenologie. Seznámení se se základními směry a postavami. Důraz na fenomenologii umění, problém imaginace, atd.
- Trainer/in: Martin Nitsche
- Trainer/in: Vít Pokorný